Még az idén Kínába kíván látogatni Mark Esper amerikai védelmi miniszter, aki ezt azzal indokolta, hogy szeretné javítani a kétoldalú együttműködést.
Esper a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének (IISS) rendezvényén úgy kedden fogalmazott: szeretné javítani az amerikai-kínai együttműködését „olyan ágazatokban, amelyekben közös érdekeinek vannak”. Hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja a „válságkommunikáció szükséges csatornáinak kiépítését”.
„Washington pozitív és gyümölcsöző kapcsolatokat akar Kínával” – hangoztatta a miniszter. Egyben bírálta is Pekinget. Megjegyezte: Kínának „nincs joga, hogy nemzetközi vizekből a saját tengeri birodalmának kizárólagos övezetét” alakítsa ki. Ezzel kapcsolatban utalt egy sor olyan kínai lépésre, amely Washington megítélése szerint káros a Dél-kínai-tenger térségében. Megemlítette azt a korábban már hangoztatott amerikai vádat, miszerint Peking elsüllyesztett egy vietnami halászhajót, felidézte, hogy Peking „zaklatott malajziai olajkitermelő vállalatokat, és kínai halászhajókat küldött” indonéziai vizekre. Elemzők emlékeztetnek rá, hogy Mark Esper olyan időszakban jelentette be, hogy az Egyesült Államok jó viszonyra törekszik Kínával, amikor Washington egyre gyakrabban és erőteljesebben bírálja az ázsiai ország vezetését.
„Washington pozitív és gyümölcsöző kapcsolatokat akar Kínával”
A Trump-kormányzat többször bírálta Peking törekvéseit a Dél-kínai-tengeren, támogatva a térség többi országát. Donald Trump amerikai elnök néhány nappal ezelőtt írta alá azt a törvényt, amely szankciókkal sújtja azokat a tisztségviselőket, akik részt vettek a Hongkongra érvényes új nemzetbiztonsági törvény megalkotásában és gyakorlati megvalósításában. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter azt jelentette be, hogy vízumkorlátozásokkal sújtanak kínai technológiai cégeket, köztük a Huawei telekommunikácoós vállalatot, mert „támogatást nyújtanak olyan rezsimeknek, amelyek megsértik az emberi jogokat”.
Az amerikai igazságügyi tárca vezetője, William Barr a múlt héten, egy michigani üzleti rendezvényen ostorozta azokat az amerikai vállalatokat és szórakoztatóipari cégeket, amelyek szerinte üzleti okokból túlságosan is meghajolnak Kína érdekei előtt. Az amerikai igazságügyi minisztérium egyébként különösen nagy figyelmet fordít arra, hogy Kína milyen sok diákot és kutatót támogat anyagilag az amerikai egyetemeken. Nemrégiben az ohiói állami egyetemen, májusban pedig a clevelandi klinikán és Arkansas egyetemén tartóztattak le professzorokat azért, mert nem tárták fel Kínától érkező anyagi támogatásukat.
Christopher Wray, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója a konzervatív Hudson Intézetben a napokban Kínát nevezte az Egyesült Államokra leselkedő legfőbb veszélynek, azt állítva, hogy Peking át akarja venni Washington vezető szerepét a világban.
(MTI)